Avrupa Birliği (AB) üyeleri arasında dönüşümlü olarak yürütülen dönem başkanlığı, bugün itibarıyla 6 aylığına Macaristan’a geçti. Görevi Belçika'dan devralan Macaristan, 1 Ocak 2025'e kadar AB dönem başkanlığını sürdürecek.

Macaristan önceliklerini; "çiftçi odaklı bir AB tarım politikası, tutarlı ve liyakate dayalı genişleme politikası, demografik zorlukların ele alınması, yasa dışı göçün önlenmesi, Avrupa savunma politikasının güçlendirilmesi, üye ülkeler arasında uyum politikasının geleceğinin şekillendirilmesi ve Yeni Avrupa Rekabet Edebilirlik Anlaşmasının kabulü" olarak duyurdu.

Dönem başkanlığının sloganı olarak "Avrupa'yı yeniden büyük kıl (Make Europe Great Again)" ifadesini seçen Macaristan, aktif ve proaktif bir başkanlık dönemi geçirmeyi amaçlıyor. Bu slogan, Avrupa'nın bağımsız bir küresel oyuncu olabileceğini ve üye ülkelerin birlikte daha güçlü olduklarını simgelediğini ifade etti.

İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı İsrail Saldırısında 10 Filistinli Şehit, 27 Kişi Yaralandı

Başbakan Viktor Orban liderliğindeki Macaristan’ın dönem başkanlığı, 6-9 Haziran'da yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinin ardından, AB yönetiminin yeniden şekillendirildiği bir döneme denk geliyor.

Macaristan, dönem başkanlığını 1 Ocak 2025'te Polonya’ya devredecek. 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı