Avrupa Parlamentosu, ambalaj atıklarının azaltılması amacıyla hazırlanan yasal düzenlemeyi kabul etti. Yeni yönetmelik, genel ambalajlarda 2030 yılına kadar yüzde 5, 2035'e kadar yüzde 10 ve 2040'a kadar yüzde 15 oranında azaltım hedefliyor. Plastik ambalajlar için ise 2030'a kadar yüzde 10, 2035'e kadar yüzde 15 ve 2040'a kadar yüzde 20 azaltım hedefi belirlendi.

Plastik Poşetlerde Yasaklama Öngörülüyor

Yönetmelikte, çok hafif plastik poşetlerin satışının yasaklanması da öngörülüyor. Özellikle 15 mikronun altındaki plastik poşetlerin satışının engellenmesiyle plastik atıkların azaltılması hedefleniyor. Bu adımın, çevreye olan etkileri ve plastik kirliliğinin önlenmesi açısından büyük bir önem taşıdığı belirtiliyor.

Yönetmelik teklifinin tam anlamıyla yürürlüğe girebilmesi için Avrupa Parlamentosu'nun yanı sıra AB ülkelerinden oluşan AB Konseyi ile de anlaşma sağlanması gerekiyor. AB Konseyi'nin de düzenlemeyi onaylamasının ardından, ambalaj atıklarının azaltılması için belirlenen hedefler ve yasaklamalar uygulanacak.

ABD'den Netanyahu'nun Silah Sevkiyatı İddialarına Sert Tepki ABD'den Netanyahu'nun Silah Sevkiyatı İddialarına Sert Tepki
Kaynak: (İLKHA)