Güney Kore'de fabrikada çıkan yangın 20 can aldı Güney Kore'de fabrikada çıkan yangın 20 can aldı

6-9 Haziran tarihleri arasında 27 Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkede düzenlenen Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin sonuçları, Brüksel'deki AP Genel Kurul salonuna kurulan dev ekrandan duyurulmaya başlandı.

Şu ana kadar Almanya, Hollanda, Avusturya, Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY), Bulgaristan, Hırvatistan, Malta, Fransa, İspanya ve Danimarka'dan sonuçlar alındı.

Almanya'da Hristiyan demokratları bir araya getiren EPP, 30 milletvekilliği kazanarak ilk sırada yer aldı. Onları 16 milletvekilliği ile Yeşiller/Avrupa Özgür İttifakı ve 14 milletvekilliği ile Sosyalistler ve Demokratlar (S&D) izledi. Liberal partileri birleştiren Avrupa'yı Yenile (RE) 8, Sol 4 ve AP'de henüz bir gruba dahil olmayan partiler ise 19 milletvekilliği kazandı. Almanya'da AP seçimlerinde ilk sırayı 29 milletvekilliği kazanan Hristiyan demokrat CDU/CSU ittifakı alırken, ikinci sırayı 17 milletvekilliği ile AfD aldı. Hükümet koalisyonunun büyük ortağı Sosyal Demokratlar (SPD) ise 14 milletvekilliği kazanarak üçüncü sıraya geriledi.

Hollanda'da RE ve aşırı sağcı Kimlik ve Demokrasi (ID) 7'şer, EPP 6, Yeşiller ve S&D 4'er, Sol 1 ve diğer partiler 1 milletvekilliği aldı.

Avusturya'da aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) 6 milletvekilliği kazanarak ilk sıraya yerleşti. Onu 5'er milletvekilliği ile EPP ve S&D izledi. Yeşiller ve RE ise 2'şer sandalye sahibi oldu.

Yunanistan'da EPP 8, Sol 4, S&D 3, Avrupa Muhafazakarları ve Reformistleri (ECR) 2, bağımsızlar 2 milletvekilliği kazandı. GKRY'de toplam 6 sandalyeden EPP 2, Sol 1, S&D 1 ve bağımsızlar 2 tanesini elde etti.

Bulgaristan'da EPP 6, RE 5, S&D 2, diğer partiler 4 milletvekili çıkarırken, Hırvatistan'da EPP 6, S&D 4, Yeşiller 1 ve diğerleri 1 sandalye kazandı.

Malta'dan EPP ve S&D 3'er milletvekilliği aldı. Danimarka'da seçim, RE'ye 4, Yeşiller ve S&D'ye 3'er, Sol 1, ID 1 ve diğerlerine 1 sandalye kazandırdı.

İspanya'da EPP 22, S&D 20, ECR 7, Yeşiller 4, Sol 3, diğerleri 3 ve henüz bir gruba dahil olmayan partilerden 1 milletvekili AP'ye gönderildi.

Fransa'da aşırı sağcı ID 30, RE 14, S&D 13, Sol 8, EPP 6, Yeşiller 5 milletvekili çıkardı. Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) Partisi yüzde 31,5 oyla açık farkla ilk sıraya yerleşti. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un partisi Rönesans ise yüzde 15,2'lik oranla ikinci sırayı aldı ve üçüncü parti olan Sosyalistleri küçük farkla geride bıraktı. Muhalefetteki Sosyalist Parti (PS) yüzde 14 ile üçüncü sırada yer alırken, aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) Partisi yüzde 8,7 oy oranıyla 4'üncü, merkez sağcı Cumhuriyetçiler (LR) ise yüzde 7,2 oranla 5'inci sırada yer aldı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı