Kurban Pazarında Sahte Paraya IBAN'lı Önlem Kurban Pazarında Sahte Paraya IBAN'lı Önlem

Ayhan Bora Kaplan davası kapsamında, firari sanık Serdar Sertçelik'in iddialarını içeren ve üst düzey emniyet mensuplarını ilgilendiren müfettiş raporu, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na ulaştı. Raporda, Sertçelik ile irtibatın kesildiği tarihten sonra gerekli özenin gösterilmediği ifade edildi.

Rapora göre Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, Sertçelik ile irtibatın kesilmesinden dokuz gün sonra 5 Aralık 2023'te 80 il polis karakolu ile göçmen kaçakçılığıyla mücadele ve sınır kapılarına ihbarda bulundu. sınır kapılarına ve sınır kapılarına yurt dışına çıkabilmesi ve tutuklanması hakkında bilgi veren rapora göre, illerin giriş ve çıkış noktalarındaki hassasiyete ilişkin yazı yazıldı.

Sertçelik'in yakalanması için gerekli çalışma ve titizliğin, gün içinde irtibatın kesilmesi nedeniyle yapılmadığına karar verildiği kaydedildi.

Raporda, Serdar Sertçelik'in "soruşturma bitene kadar evden çıkmaması" yönünde adli kontrole tabi tutulduğu, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kendisine 18 Ekim 2023'ten itibaren ev hapsi cezası verdiği hatırlatılıyor. Onlara rağmen elektrikli kelepçe kullanma talimatı verilen Sertçelik'in yasa dışı yollardan yurt dışına kaçtığı ortaya çıktı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı