Türkiye, Azerbaycan'daki görev süresini uzatma amacıyla Cumhurbaşkanlığı tezkeresini Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) sundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Meclise iletilen tezkere, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Azerbaycan'daki faaliyetlerinin önemini vurguladı.

Tezkerede, Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan 9 Kasım 2020 tarihli üçlü bildiride belirlenen faaliyetlerin devam ettiği ifade edildi. Ayrıca, Azerbaycan'ın 19-20 Eylül 2023 tarihlerinde düzenlenen antiterör operasyonu sonucunda Karabağ'daki yasa dışı ayrılıkçı oluşumların tamamen ortadan kaldırıldığı ve fiili işgalin sona erdiği belirtildi.

Ancak tezkerede, Azerbaycan ve Ermenistan arasında henüz nihai bir barış anlaşmasının imzalanmadığına dikkat çekildi. Bu durumda, Türkiye ve Rusya Federasyonu askeri güçlerinden oluşan Ortak Merkez'in Karabağ'daki faaliyetlerine devam ettiği hatırlatıldı. TSK'nın Ortak Merkez'deki görevlerine devam etmesinin, Türkiye'nin bölgedeki etkin ve yapıcı rolünü sürdürme ve milli menfaatlerini koruma gerekliliği olduğu vurgulandı.

Tezkerede ayrıca, Türkiye ile Azerbaycan arasında 16 Ağustos 2010 tarihinde imzalanan "Stratejik Ortaklık ve Karşılıklı Yardım Anlaşması" hükümlerine uygun olarak Türkiye'nin taahhütlerini yerine getirdiği ve bölgedeki ateşkesin gözlenmesi, ihlallerin önlenmesi, barış ve istikrarın sağlanması amacıyla TSK'nın Ortak Merkez'e gönderilmesinin devam edeceği belirtildi. Bu çerçevede, TBMM'nin daha önce verdiği izinlerin süresinin 17 Kasım 2023 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılması talep edildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kurban Bayramı mesajı

Kaynak: (Haber Merkezi)