Baharın gelmesiyle birlikte polenlerin yoğunlaşması, alerjik reaksiyonları artırıyor. Kayseri Şehir Hastanesi Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Murat Cansever, bahar alerjisi ve soğuk algınlığının sıkça karıştırıldığına dikkat çekerek, halkı bu konuda bilinçlendirdi.

Doç. Dr. Cansever, polenlerin neden olduğu alerjik reaksiyonların, şeffaf burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntı ve hapşırma gibi belirtilere yol açtığını belirtti. Polenlerin mart ile ekim ayları arasında yoğun olduğunu ifade eden Cansever, bu dönemde hastaların şikayetlerinin arttığını söyledi. Soğuk algınlığı ile karıştırılan bahar alerjisinin, gereksiz tedavi masraflarına ve yan etkilere neden olabileceğini vurguladı.

Bahar alerjisi ile soğuk algınlığını ayırt etmenin önemine değinen Cansever, alerjik reaksiyonlarda ateşin olmadığını, uzun süren semptomların bulunduğunu belirtti. Soğuk algınlığında ise ateş, halsizlik ve üşüme gibi belirtilerin eşlik ettiğini ifade etti. Bu nedenle, semptomların doğru bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Uzaktan Muayene Artık SGK Kapsamında Uzaktan Muayene Artık SGK Kapsamında

Bahar alerjisinin astıma dönüşebileceğine de dikkat çeken Cansever, semptomların kontrol altına alınmadığı durumlarda astım riskinin artabileceğini belirtti. Tedavinin etkinliğinin sağlanması için alerjenlerden korunmanın önemli olduğunu vurguladı.

Alerjik hastalıkların tedavisinde kişiselleştirilmiş yaklaşımların önemine değinen Cansever, ilaç tedavisinin yanı sıra alerjenlerden uzak durmanın da önemli olduğunu belirtti. Özellikle polen mevsiminde, dikkatli olunması gerektiğini söyledi.

Alerji ve astım gibi kronik hastalıkların, yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyebileceğini dile getiren Cansever, alerjik hastalıkların tetikleyicileri konusunda farkındalığın artırılmasının önemine vurgu yaptı. Her bölgenin kendine özgü tetikleyicilere sahip olduğunu ve bu nedenle tedavi yaklaşımlarının kişiselleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı