İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ile birlikte maden ocağı sahasında basın mensuplarına açıklama yapan Bakan Bayraktar, oluşan toprak kütlesinin taşınacağı alanın tespit edilerek tahliye edilmeye başlandığını belirtti. Bayraktar, sahadaki arama kurtarma çalışmalarının hızla devam ettiğini ifade etti.

Bakan Bayraktar, maden kazasında toprağın altında kalan işçilere yönelik arama kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdüğünü ve sonuç almayı umut ettiklerini söyledi.

Maden kazasının çevreye olan etkileriyle ilgili önlemler hakkında bilgi veren Bakan Bayraktar, DSİ'nin su kontrolü konusunda yoğun çaba sarf ettiğini ve çevre izin belgesinin iptal edildiğini belirtti. Bu çerçevede, çevre izni olmadan maden işletmelerinin faaliyet gösteremeyeceğini vurguladı.

Bakan Bayraktar, maden kazasının yakın köylerdeki içme suyu güvenliği üzerindeki etkileriyle ilgili olarak da DSİ'nin harekete geçtiğini ve suyun kontrol altına alındığını açıkladı.

Madenin geleceğiyle ilgili sorular üzerine Bakan Bayraktar, çevre izin belgesinin iptal edilmesiyle madenin çalışmasının durduğunu ve geleceğine dair herhangi bir tasarruf yapılmadığını belirtti. Bu aşamada, madenin faaliyet göstermesi için gerekli izinlerin yenilenmesi gerektiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’i Resmi Törenle Karşıladı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier’i Resmi Törenle Karşıladı

Maden kazasının ardından alınan önlemler ve yapılan çalışmalar, çevre ve insan sağlığı açısından önem taşıyor. Toprak altındaki işçilerin kurtarılması ve çevrenin korunması için ekiplerin yoğun çabası devam ediyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı