Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken Türkiye'nin, İsrail ile enerji projelerini görüşmeyeceğini belirtti. Bakan Bayraktar, Gazze'ye insani yardım ve enerji sağlanmasına odaklanılması gerektiğini vurguladı.

Bir televizyon kanalında enerji gündemine ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Bayraktar, işgalcilerin Gazze'ye yönelik saldırıları sonrasında Türkiye ile İsrail arasındaki enerji projelerinin durumunu değerlendirdi. Bayraktar, şunları dedi;

"Böyle bir atmosferde bu kadar büyük bir vahşetin, insanlık dramının yaşandığı ortamda, herhangi bir projeden konuşmak, insanlığa, insanlığımıza oradaki kardeşlerimize karşı saygısızlık olur. Bizim bu saatten sonra konuşacağımız tek şey, acaba Gazze'nin elektrik, su, gıda ihtiyacını nasıl giderebiliriz, bu olabilir. Tek proje bu olur" 

Bayraktar, Gazze'de yaşanan vahşet ve zulüm sonrasında önceliklerinin Gazze'nin elektrik, su ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirtti. Türkiye'nin Gazze'ye yardım ve destek sağlama çabalarının devam ettiğini ifade eden Bakan Bayraktar, jeneratörlerin gönderildiğini ve Power Ship adı verilen yüzer santral ile mobil santrallerin Gazze'ye katkı sağlamak için beklediğini söyledi. Bayraktar, herhangi bir ateşkes olmadan başka projeleri konuşmanın mümkün olmadığını dile getirdi.

GSS borcu olan Şanlıurfalı vatandaşlar dikkat! Sevindiren haber geldi, tamamen silinecek! GSS borcu olan Şanlıurfalı vatandaşlar dikkat! Sevindiren haber geldi, tamamen silinecek!

Bakan Bayraktar'ın açıklamaları, Türkiye'nin İsrail ile enerji projelerini askıya alarak Gazze'ye yardım ve insani destek odaklı bir tutum benimsediğini gösterdi. Gazze'deki insanların yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmaların sürdüğü belirtilirken, İsrail ile enerji alanında işbirliği yapılması konusundaki kararlılık vurgulandı.

(İLKHA)