Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Doğu Akdeniz'de deniz güvenliğini artırmak ve deniz trafiğini etkin bir şekilde izlemek amacıyla "Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi" projesini başlatıyor. KKTC Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, proje kapsamında gerçekleştirilecek sözleşme imza töreni için 23 Ocak'ta Ankara'da bir araya gelecekler.

Projenin temel amacı, Mavi Vatan'da KKTC'nin ülke çıkarlarını korumak ve bölgedeki deniz trafiğini etkin bir şekilde izleyebilmek. Doğu Akdeniz Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi (GTHS), KKTC'nin deniz güvenliğine katkıda bulunarak, bölgedeki gemi hareketlerini aktif olarak takip edecek.

Sözleşme imza töreni, 23 Ocak'ta Ankara'da gerçekleşecek ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu ile KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı'nın katılımıyla gerçekleşecek. Tören, projenin hayata geçirilmesine resmiyet kazandıracak.

Projenin etkileri arasında, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki etkinliğini artırma, kaçakçılıkla mücadele, acil durum yönetimi, petrol kirliliğiyle mücadele gibi görevlerin merkezi bir sistem üzerinde yürütülmesi bulunuyor.

Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor Tarımsal Girdi Fiyatlarındaki Artış Durmuyor

Projenin ana bileşenleri arasında trafik gözetleme istasyonları (TGİ) yer alıyor. Bu istasyonlar için HAVELSAN ile işbirliği yapılacak ve Gazimağusa'da bir Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi Merkezi ile üç trafik gözetleme istasyonu (Karpaz, Sadrazamköy ve Zeytinlik Feneri) kurulacak. Projenin tamamlanması, 2 yıl içinde planlanıyor ve ihale süreci başarıyla sona erdi.

KKTC'nin "Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi" projesi, deniz güvenliğini sağlama, kaçakçılığı önleme ve acil durum yönetimine destek olma gibi hedeflerle, bölgede güvenli bir geleceğe yönelik kararlı bir adımı temsil ediyor. 23 Ocak'taki imza töreni, projenin hayata geçirilmesinde önemli bir dönemeç olacak.

Kaynak: (Haber Merkezi)