Fidan, ziyaret kapsamında Bulgaristan Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanı ve siyasi parti liderleriyle görüştü. Fidan, ayrıca Bulgaristan’daki soydaşlarla ve havacılık ve uzay teknolojileri üreticisi EnduroSat şirketiyle de bir araya geldi.

İki ülke arasındaki stratejik ilişkiler güçleniyor

Fidan’ın ziyareti, iki ülke arasındaki stratejik ilişkilerin güçlü olduğunu ortaya koydu. Fidan, Bulgar mevkidaşıyla yaptığı ortak basın toplantısında, “Türkiye ve Bulgaristan, dost ve müttefik iki ülkedir. Uluslararası planda ve bölgede karşılaştığımız sınamalara birlikte yanıt veriyoruz. İki ülke arasındaki işbirliği alanlarını genişletmek için çalışıyoruz.” dedi.

Karadeniz’in güvenliği için Montrö Sözleşmesi vazgeçilmez

Freni Patlayan Kamyon Dehşeti: 6 Araç Hurdaya Döndü, Yaralılar Var Freni Patlayan Kamyon Dehşeti: 6 Araç Hurdaya Döndü, Yaralılar Var

Fidan, ziyaretinde özellikle Karadeniz’in güvenliği konusunda kapsamlı görüş alışverişinde bulundu. Fidan, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin Karadeniz’de sükunetin muhafazası için vazgeçilmez olduğunu vurguladı. Fidan, “Bizler Montrö Sözleşmesi’nin uygulayıcısı olarak Karadeniz’de sükunetin muhafazası ve bunu tehlikeye sokacak girişimlerin engellenmesi temel önceliklerimiz arasındadır. Bizler Montrö Sözleşmesi’ni harfiyen uygulamayı sürdüreceğiz. Bu konunun tartışılmasını bırakın, akıldan geçirilmesi bile söz konusu olamaz.” diye konuştu.

Enerji, ulaştırma, altyapı, ticaret ve yatırım konuları ele alındı

Fidan, ziyaretinin, iki ülke arasındaki enerji, ulaştırma, altyapı, ticaret ve yatırım konularının ele alınması ve bu konularla bağlantılı mevcut ve potansiyel işbirliği alanlarının değerlendirilmesi bakımından yararlı olduğunu belirtti. Fidan, “Türkiye ve Bulgaristan, enerji alanında önemli bir işbirliğine sahiptir. Türk Akımı projesi, iki ülke arasındaki enerji bağını daha da güçlendirecektir. Ulaştırma alanında da iki ülke arasında önemli projeler hayata geçirilmektedir. Demir yolu bağlantılarının iyileştirilmesi, Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattının tamamlanması, Edirne-Kırklareli-Burgaz otoyolunun yapılması gibi projeler, iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımı artıracaktır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bulgaristan ziyareti hazırlanıyor

Fidan, ziyaretinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilerleyen dönemde öngörülen Bulgaristan ziyareti bağlamında düzenlenmesi hedeflenen ortak kabine toplantısı niteliğindeki Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin (YDİK) hazırlığının yapılmasına da vesile olduğunu söyledi. Fidan, “Cumhurbaşkanımızın Bulgaristan ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi için önemli bir fırsat olacaktır. YDİK toplantısı, iki ülke arasındaki işbirliği alanlarını gözden geçirmek ve yeni adımlar atmak için bir platform oluşturacaktır.” dedi.

Türk tırlarının sınır geçişindeki sıkıntılar giderilecek

Fidan, görüşmede, Türkiye-Bulgaristan sınırından geçiş yapan Türk tırlarının karşılaştığı ve son dönemde artan sıkıntıların ortadan kaldırılmasını teminen alınacak tedbirlerin de ele alındığını ifade etti. Fidan, “Türk tırlarının sınır geçişinde yaşadığı sorunlar, iki ülke arasındaki ticaretin akışını olumsuz etkilemektedir. Bu sorunların çözümü için iki ülke arasında işbirliği yapmaya hazırız. Sınır kapılarının kapasitesinin artırılması, gümrük işlemlerinin hızlandırılması, tır kuyruklarının önlenmesi gibi konularda somut adımlar atılması gerekmektedir.” dedi.

Makbul İbrahim Paşa Camisi’nin restorasyonu memnuniyet verici

Fidan, ziyaretinde, Bulgaristan’da, nadide eserlerden Makbul İbrahim Paşa Camisi’nin restorasyon çalışmalarının hızlandığının memnuniyetle not edildiğini vurguladı. Fidan, “Makbul İbrahim Paşa Camisi, Bulgaristan’daki Osmanlı mirasının en önemli örneklerinden biridir. Bu caminin restorasyonu, iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin bir göstergesidir. Bu caminin restorasyonunun tamamlanması ve ibadete açılması, Bulgaristan’daki Müslümanların ve Türk soydaşların beklentisidir.” dedi.

Bulgaristan’daki soydaşlara moral ve destek

Fidan, ziyaretinin, Bulgaristan’daki soydaşlara moral ve destek vermesi de ziyaretin sağladığı bir diğer fayda olarak kayıtlara geçtiğini söyledi. Fidan, “Bulgaristan’daki soydaşlarımız, Bulgaristan’ın bir parçasıdır. Onların hak ve özgürlüklerinin korunması, Türkiye’nin önceliğidir. Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi, soydaşlarımızın temsilcisi ve sesidir. HÖH’ün şubatta yeni eş genel başkanlarını seçecek olması, partinin demokratik bir şekilde yenilenmesi anlamına gelmektedir. Türkiye, HÖH’ün yanındadır ve desteklemektedir.” dedi.

Kaynak: AA