Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Irak ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Savunma Bakanı ile önemli görüşmeler gerçekleştirdi. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak'ın da eşlik ettiği ziyarette Türkiye'nin bölgesel savunma ve güvenlik konularındaki perspektifi aktarıldı.

İlk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Cemal Reşid tarafından kabul edilen Bakan Yaşar Güler, daha sonra Irak Başbakanı Muhammed Şiya Sabbar Hatim Es-Sudani ile bir araya geldi. Ardından Irak Savunma Bakanlığına geçen Güler, Iraklı mevkidaşı Sabit Muhammed Rıza El-Abbasi ile askerî törenle karşılandı ve ikili arasında önemli görüşmeler gerçekleşti.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için Seçim Süreci Başlıyor Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için Seçim Süreci Başlıyor

Görüşmelerde Türkiye'nin bölgedeki savunma ve güvenlik konularındaki yaklaşımı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın selamları iletilirken, ayrıca ikili ve bölgesel iş birliği olanakları ele alındı.

Bakan Güler, temasları kapsamında ayrıca Irak İçişleri Bakanı Abdülemir Kamil Şammari ve Irak Ulusal Güvenlik Müsteşarı Kasım Celal El-Araji Hussaini ile de görüşmeler gerçekleştirdi. Bu toplantılarda da bölgesel savunma ve güvenlik konularıyla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu.

Kaynak:  (İLKHA)