Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde son günlerde artan solunum yolu enfeksiyonlarına dair önemli bir açıklama yaptı. Koca, yoğun bakım yataklarındaki doluluk oranının alarm verici bir seviyeye ulaştığını duyurdu. Grip, RSV ve COVID-19'un öne çıkan hastalıklar olduğunu vurgulayan Bakan Koca, vatandaşları hastalıklara karşı tedbirli olmaya çağırdı.

DSÖ'nün 2030 Hedefi: Çocukluk Çağı Kanserinde Hayatta Kalma Oranını Artırmak DSÖ'nün 2030 Hedefi: Çocukluk Çağı Kanserinde Hayatta Kalma Oranını Artırmak

Gazetecilere yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Koca, kış aylarında artan üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat çekerek, "Bu durum ülkemize özgü değil, benzer durum diğer ülkelerde de yaşanıyor. Endişe etmek için bir neden yok; ancak geçen yıla göre acil servislere başvurularda yüzde 20'ye yakın bir artış olduğunu söyleyebiliriz. En sık görülen hastalıklar ise grip (influenza), RSV ve Kovid-19'dir" dedi.

Bakan Koca, risk gruplarına hitap ederek, "Kronik hastalığı olanlar, hamileler, 65 yaş üstü bireyler ve 2 yaşın altındaki çocuklar, üst solunum yolu enfeksiyonlarından daha fazla etkilenebilir. Bu nedenle, risk altındaysanız aşı yaptırmalısınız" şeklinde uyarılarda bulundu.

Soğuk algınlığına karşı alınabilecek önlemleri paylaşan Koca, aynı ortamda bulunan enfekte kişilerle temas halinde maske takılması ve hijyen kurallarına riayet edilmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca Bakan, hastanelerdeki duruma da değinerek, servis yatağı doluluk oranının yüzde 65, yoğun bakım yataklarında ise yüzde 72 olduğunu açıkladı. İstanbul'da yoğun bakım doluluk oranının yüzde 83'e çıktığını belirten Koca, sağlık çalışanlarının özverisiyle sorunsuz bir süreç geçirmeye çalıştıklarını dile getirdi.

Kaynak: (Haber Merkezi)