Ambulanslar hedef alındı

İsrail, Gazze Şeridi’nde Şifa Hastanesi’nin bahçesinde bulunan ambulans konvoyuna saldırdı. Saldırıda 13 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. Ambulanslarda, Refah Sınır Kapısı’ndan Mısır’a transfer edilmeyi bekleyen yaralı siviller vardı.

Bakan Koca’dan çağrı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, saldırıya dair sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Koca, “İçinde hastalar ve yaralılar olan ambulanslar saldırıya uğradı. Uluslararası toplumun harekete geçmesi için daha fazla ne olmalı?” diye sordu.

TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni Anayasa Zorunluluktur TBMM Başkanı Kurtulmuş: Yeni Anayasa Zorunluluktur

Koca, İsrail’in sağlık kuruluşlarına, hasta ve yaralı taşıyan ambulanslara yönelik insanlık dışı saldırılarını sürdürdüğünü belirtti. Koca, “İsrail, sadece Filistin halkına değil, tüm insanlığa karşı büyük suçlar işliyor. İsrail’in suçlu liderlerinin savaş suçları mahkemelerine çıkarılmasının zamanı geldi” dedi.

Koca, ayrıca Türkiye’nin durumu kritik olan Gazzeli kardeşlerimizi tedaviye ulaşabilmeleri için ülkemize transfer etmeye hazır olduğunu ifade etti. Koca, “Biz, durumu kritik olan Gazzeli kardeşlerimizi tedaviye ulaşabilmeleri için ülkemize transfer etmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Bu hedef gözetmeyen saldırıların bir an önce durdurulması için uluslararası toplumun harekete geçmesini talep ediyoruz” diye konuştu.

(İLKHA)