Washington'da düzenlenen Uluslararası Finans Enstitüsü Küresel Görünüm Forumu'nda konuşan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin maliye politikasıyla enflasyonla mücadele çabalarına devam edeceğini ve Orta Vadeli Program'ın (OVP) etkili sonuçlar doğuracağına inanıldığını belirtti.

Türkiye'nin ekonomik istikrarını sağlamak adına Şimşek, mali disiplini koruma ve cari açığı azaltma gibi temel amaçlara dikkat çekti. Bakan, "Fiyat istikrarını sağlamak ve yapısal reformlarla ekonomiyi daha rekabetçi hale getirmek temel hedeflerimiz arasında" dedi ve ekledi, "Enflasyonla mücadelede Merkez Bankası ile uyum içinde hareket ediyoruz."

Türk Savunma Sanayisi Rekorlarla SAHA EXPO'ya Hazırlanıyor Türk Savunma Sanayisi Rekorlarla SAHA EXPO'ya Hazırlanıyor

Şimşek, yıllık enflasyonun yılın ikinci yarısından itibaren düşmeye başlayacağını ve 2026 yılına kadar enflasyonun tek haneli rakamlara düşmesini hedeflediklerini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'nin ana ticaret ortaklarındaki büyüme beklentilerinin iyileşmesinin dış talebi olumlu yönde etkileyeceğini söyledi.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin siyasi istikrarının yatırımcılar için güven verdiğini ve bu durumun Orta Vadeli Programın sürekliliği konusunda şüpheleri ortadan kaldırdığını belirtti. Haziran 2028'e kadar seçim olmamasının, ekonomik reformların uygulanması için yeterli zaman sağladığını da ekledi.

Şimşek, Türkiye'nin yeşil dönüşüm konusunda kararlı olduğunu ve rüzgar, güneş, hidroelektrik enerjisinin yanı sıra nükleer enerji projeleriyle bu hedefe ulaşmayı amaçladıklarını anlattı. Türk ekonomisinin fosil yakıtlardan uzaklaşarak, daha temiz ve sürdürülebilir bir enerji politikasına geçiş yapacağını vurguladı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı