Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin cari işlemler dengesiyle ilgili önemli bir değerlendirme yaptı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bugün açıklanan Ödemeler Dengesi raporuna göre, eylül ayında cari fazla bir milyar 876 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, cari dengede son iki ayda 7.3 milyar dolarlık bir iyileşme sağlandığını belirtti.

Türkiye'nin cari işlemler dengesi, ekonomik büyüme, ticaret hacmi ve yurt dışı finansman akımları gibi faktörlerin bir araya geldiği bir göstergedir. Cari dengenin fazla vermesi, ülkenin dış ticaretinde ihracatın ithalatı aşması anlamına gelirken, cari açık ise ithalatın ihracatı aşması durumunda ortaya çıkar. Bu nedenle cari dengede yaşanan iyileşme, Türkiye'nin dış ticaret dengesinin olumlu yönde ilerlediğini göstermektedir.

Bakan Şimşek, yaptığı açıklamada, son iki ayda cari dengede 7.3 milyar dolarlık bir iyileşme sağlandığını belirtti. Aynı zamanda, bu iyileşmenin program öngörülerine uygun bir şekilde gerçekleştiğine ve devamının beklendiğine vurgu yaptı. 

Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı Bakan Şimşek: Moody's Kredi Notumuzu İlk Defa İki Kademe Artırdı
Kaynak: MEHMET TAHİR TANRIKULU