Kurban Bayramı’nda Otoyollardan 21 Milyon Araç Geçti Kurban Bayramı’nda Otoyollardan 21 Milyon Araç Geçti

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yıllık enflasyonda en yüksek seviyeye bu ay ulaşıldığını belirtti. "En kötüsü geride kaldı!" diyen Şimşek, geçiş döneminin tamamlandığını ve dezenflasyon sürecine girildiğini ifade etti.

Şimşek, enflasyonda kalıcı düşüşün haziran ayında başlayacağını ve yıllık enflasyonun üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50'nin altına gerileyeceğini öngördüklerini belirtti. Piyasaların dezenflasyon beklentilerinin yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra ise yüzde 21,3 olarak tahmin ettiğini dile getirdi.

Bakan Şimşek, "En kötüsü geride kaldı! Geçmiş 12 ayın birikimli etkilerini içeren yıllık enflasyonda en yüksek seviyeyi bu ay gördük. Enflasyonla mücadelede geçiş dönemi böylece tamamlandı, dezenflasyon sürecine giriyoruz.

Enflasyonda kalıcı düşüş haziranda başlayacak. Yıllık enflasyon yüksek ihtimalle üçüncü çeyrek sonunda yüzde 50’nin altına gerileyecek.

Dezenflasyon öngören piyasa yıllık enflasyonu 12 ay sonra yüzde 33,2, 24 ay sonra yüzde 21,3 bekliyor. Önümüzdeki dönemde beklentiler hedeflerimize daha da yakınsayacak.

Mali disiplini güçlendirerek dezenflasyon sürecine verdiğimiz destek artarak devam edecek.

Fiyat istikrarına ulaşmak sabır ve zaman gerektiriyor, hedefimize ulaşmakta kararlıyız." dedi.

Kaynak: (İLKHA)