Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, vergi disiplini ve kayıt dışılıkla mücadelede önemli bir adım attıklarını duyurdu. Bakan Şimşek, şimdiye kadar gelir elde etmelerine rağmen beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettiklerini belirtti.

Brent Petrol Fiyatları Yükselişte Brent Petrol Fiyatları Yükselişte

Bakan Şimşek'in verdiği bilgilere göre, 2023 yılında kira, ücret, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan gelir elde eden 1,8 milyon mükellef ile ticari, zirai veya serbest meslek kazancı olan 2,6 milyon mükellef gelir vergisi beyannamesi verdi. Ancak 400 binden fazla mükellefin bu yükümlülüklerini yerine getirmediği tespit edildi.

Bakanlık, beyanname vermeyen mükelleflere yönelik olarak pişmanlık hükmünden yararlanma çağrısında bulunarak, olası cezai işlemlerden kaçınmaları için bir fırsat sundu. Şimşek, "Beyanname vermeyen mükelleflerimizi ceza ödememeleri için pişmanlık hükmünden yararlanmaya davet ediyoruz. Adil rekabet ve mali disiplin için kayıt dışılıkla mücadelemiz kararlılıkla devam edecek." ifadelerini kullandı.

Kaynak: (İLKHA)