Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin mali politikalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bütçe sunumu sırasında gerçekleştirilen açıklamalarda, vergi kanunlarının gözden geçirildiği ve yeni düzenlemelerin yakında Meclis'e sunulacağı belirtildi. Bakan Şimşek, vatandaşların enflasyona ezdirilmemesi konusunda da kararlı olduklarını ve bu doğrultuda çalışmalar yürüttüklerini dile getirdi.

Küresel enflasyonun son 25 yılın en yüksek seviyesine ulaştığına dikkat çeken Bakan Şimşek, Türkiye'nin sıkı para politikalarıyla 2023 yılında enflasyonu yüzde 6,9'a düşürmeyi hedeflediğini belirtti. Ancak halen enflasyonun uzun dönem ortalamasının üzerinde seyrettiğini ifade eden Bakan Şimşek, 2024 yılında enflasyonun yüzde 5,8'e gerilemesinin beklendiğini aktardı. Bu nedenle sıkı parasal duruşun bir süre daha devam edebileceğine işaret etti.

Bakan Şimşek, Türkiye'nin daha dengeli, kapsayıcı ve sürdürülebilir yüksek büyüme ile kalıcı refah artışını hedeflediğini vurguladı. İhracatın önemine değinen Bakan Şimşek, 2022 yılında rekor kıran ihracat rakamlarının bu yıl da yüksek seviyelerde gerçekleşmesinin beklendiğini belirtti. Ticaret ortaklarında yaşanan zayıf büyümenin ihracatı etkilediğine dikkat çeken Bakan Şimşek, ihracatçıların finansmana erişimini desteklemek amacıyla alınan önlemlerin devam edeceğini ifade etti.

Çalışanların ve emeklilerin enflasyona ezdirilmemesi konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Bakan Şimşek, Ekim ayı itibarıyla Tek Hazine Kurumlar Hesabı kapsamına alınan kurum sayısının 257'ye yükseldiğini açıkladı. Bu uygulama sayesinde 100 milyar lirayı aşan bir kaynak büyüklüğüne ulaşıldığını ve merkezi yönetim bütçe gelirlerine önemli katkı sağlandığını belirtti.

Çalışma Bakanı Işıkhan'dan Asgari Ücret ve İkramiye Açıklaması Çalışma Bakanı Işıkhan'dan Asgari Ücret ve İkramiye Açıklaması

Bakan Şimşek, deprem kaynaklı harcamaların bu yıl 762 milyar lira olduğunu ve milli gelirin yaklaşık yüzde 3'üne tekabül ettiğini açıkladı. 2024 yılı için ayrılan kaynağın ise 1 trilyon 28 milyar lira olduğunu ve milli gelirin yüzde 2,5'ine denk geldiğini ifade etti.

(Haber Merkezi)