Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, TBMM'deki AK Parti Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Öğretmen atamalarıyla ilgili son dönemde medyada yer alan spekülasyonlara net bir yanıt veren Bakan Tekin, atama sayılarının yakında resmi olarak açıklanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapılacak değerlendirme sonrasında öğretmen atama sayılarının belirleneceğini ifade eden Tekin, bu süreçte Hazine ve Maliye Bakanının da yer alacağını vurguladı. Bakan, öğretmen ihtiyacının tespit edilmesinde dikkate alınan çok sayıda faktör olduğunu ve bu faktörlerin sürekli olarak güncellendiğini ekledi.

Ücretli öğretmen sayısının 90 bin civarında olduğunu belirten sendikalara da cevap veren Tekin, öğretmen ihtiyacının bu rakamlara yakın olabileceğini ancak kesin sayının henüz belirlenmediğini söyledi. Tekin, "Açıklanan rakamların büyük bir kısmı eksik veya yanlış bilgilere dayanıyor. Kesin rakamları açıkladığımızda tüm bu spekülasyonlar son bulacak" dedi.

Bakan Tekin'den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması Bakan Tekin'den Öğretmenlik Meslek Kanunu Açıklaması

Konu hakkında henüz belirlenmiş bir takvim olmadığını da belirten Bakan Tekin, sürecin şeffaf bir şekilde yönetildiğini ve kamuoyunun bilgilendirileceğini sözlerine ekledi. Öğretmen atamaları konusunda tüm ilgili taraflarla yapılan değerlendirmelerin ardından net bir bilgi verileceğini yineleyerek, tüm paydaşların sabırlı olmalarını istedi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı