Eğitimde verimi ve kaliteyi yükseltebilmek adına yeni eğitim- öğretim döneminin başından itibaren pek çok yeni düzenlemeye imza atan Milli Eğitim Bakanlığı, birçok kademe için sınıf geçmeyi zorlaştırdı. Ezberci değil daha sistematik ve öğretici bir eğitim sistemi kapsamında birçok düzenlemeyi hayata geçiren bakanlık, son olarak ücret güncellemeleri ile gündeme geldi.

Öğretmenleri de kapsayan toplu sözleşme zamlarının netlik kazanmasının ardından Ocak 2024 maaş zamları için geri sayım devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan milyonları ilgilendiren yeni bir düzenlemeye yönelik önemli bir adım geldi. Edinilen bilgilere göre bakanlık, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile ek ücret zammına ilişkin görüşmelere başladı. Peki, öğretmenlere hangi oranda ek ücret zammı verilecek? İşte son gelişmelere dair detaylar…

ÖĞRETMENLER TEPKİ GÖSTERMİŞLERDİ

16922

20 Milyon Öğrenci Ara Tatilin Sonunda Ders Başı Yaptı 20 Milyon Öğrenci Ara Tatilin Sonunda Ders Başı Yaptı

Temmuz 2023 döneminde senenin ikinci yarısında alacakları maaşlar için yapılan fiyat artışlarını ceplerine koyan öğretmenler, mevcut maaşlarının yanı sıra ek ders ücretleri ile ilgili de birtakım açıklamalarda bulunmuşlardı. Temmuz ayında yüzde 17,55’lik zam ile birlikte yaklaşık olarak 60 TL’ye yükseltilmiş olan ek ders ücretlerine tepki gösteren öğretmenler ve sendikalar, ek ders ücretlerinin bir tost parasına denk geldiğini vurgulamışlardır. Milli Eğitim Bakanlığı’na ve ilgili bakanlıklara geçinmekte güçlük çektiklerini bildiren öğretmenler, ek ders ücretlerinin yeniden düzenlenmesini talep etmişlerdi.

ZAM İÇİN GÖRÜŞMELER BAŞLADI

60 TL’yi bulan ek ders ücretine dair yeni bir gelişme yaşandı. Edinilen bilgilere göre Milli Eğitim Bakanlığı yeni dönem ücretinin belirlenmesi için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelere başladı. İstanbul’da bir program kapsamında öğretmenler ile bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, konu ile ilgili olarak önemli bilgilendirmelerde bulundu.

Ek ders ücretlerinin artırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşme halinde olduklarını ifade eden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, şu an için net bir oran üzerinde konuşulmadığını belirtti. Ek ders ücreti artışı için ilerleyen günleri işaret eden Bakan Tekin, geçinmekte güçlük çektiklerini belirten öğretmenleri umutlandırdı.