Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Bağımsız Daimi İnsan Hakları Komisyonu 22. Olağan Oturumu'nda Gazze'deki insan hakları ihlallerine dikkat çekti. 7 Ekim'den bu yana devam eden olaylarla ilgili olarak Tunç, uluslararası toplumu, "savaş suçları" ve "insanlığa karşı suçlar" yönüyle olayları incelemeye çağırdı.

Çöplük alandan ormana sıçrayan yangın nedeniyle bir mahalle tahliye edildi Çöplük alandan ormana sıçrayan yangın nedeniyle bir mahalle tahliye edildi

Bakan Tunç, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

"Filistin'deki yaşananlar, artık sadece insan hakları ihlali değil, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi kapsamında ele alınması gereken bir duruma gelmiştir. Tüm uluslararası ve bölgesel kuruluşları, Gazze'de yaşananları detaylı bir şekilde incelemeye ve gerekli adımları atmaya davet ediyorum."

Gazze'deki olaylara ilişkin olarak uluslararası toplumu bilgilendirerek harekete geçmeye çağıran Tunç, soykırım suçu işlendiğini öne sürdü.

Kaynak: (İLKHA)