Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, 5 Mayıs Noterler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, noterlik hizmetlerinin adalete erişimin önemli bir parçası olduğunu belirtti.

Tunç, Yargı Reformu Stratejisi kapsamında noter sayısının arttırıldığını ve yeni uygulamaların hayata geçirildiğini vurguladı. E-noterlik, nöbetçi noterlik ve güvenli ödeme hizmeti gibi yeniliklerin hizmete sunulduğunu aktardı.

Bakan Bolat: "Türk Vatandaşlarının Vize Başvurularında Ret Oranı %16,5'e Geriledi" Bakan Bolat: "Türk Vatandaşlarının Vize Başvurularında Ret Oranı %16,5'e Geriledi"

Adalet Bakanı, noterlik işlemlerinde kredi kartıyla ödeme imkanının getirilmesinin önemine değindi. Son iki yılda yapılan işlemlerde kredi kartı kullanımının 33 milyonu aştığını belirtti.

2002 yılında 1231 olan noterlik sayısının, 2024 itibarıyla 2 bin 385'e çıkarıldığını ifade eden Tunç, bu artışın vatandaşların işlerini kolaylıkla çözüme kavuşturmalarına imkan sağladığını dile getirdi.

Bakan Tunç, noterlik hizmetlerinin hukuki güvenliğe katkıda bulunan önemli bir kamu hizmeti olduğunu vurguladı. Türkiye Noterler Birliği ile işbirliği içinde uygulama sorunlarını analiz ettiklerini ve hizmeti geliştirecek adımlar attıklarını belirtti.

Kaynak: (İLKHA)