Brent Petrolü 87,13 Dolardan Alıcı Buldu Brent Petrolü 87,13 Dolardan Alıcı Buldu

 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bir televizyon programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bakan Tunç, yüzde 25’lik kira zam tavanı uygulamasının 2 Temmuz’da sona ereceğini hatırlatarak, bu uygulamanın devam edip etmeyeceğinin meclisin takdirine bağlı olduğunu söyledi.

“Enflasyon hedefi önceliğimiz”

Bakan Tunç, kira zam tavanı uygulamasının pandemi, deprem ve diğer olumsuz etkenler nedeniyle ekonomiyi ve vatandaşları korumak için meclis tarafından alınmış bir tedbir olduğunu belirtti. Bakan Tunç, “Önceliğimiz enflasyon hedefinin tutturulması. Tüm dünya pandemiden etkilendi. Biz de ekonomik olarak zorluklar yaşadık. Meclis böyle bir tedbiri haklı olarak düşündü. Bunun uzatılıp uzatılmayacağı o günkü şartlara göre belirlenecek. O gün geldiğinde meclisimizin vereceği karardır.” dedi.

“Arabuluculuk sistemi başarılı”

Bakan Tunç, kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk sisteminin başarılı bir şekilde işlediğini de ifade etti. Bakan Tunç, “Ev sahibi ve kiracı arasında kira miktarı ve tahliye konusunda anlaşmazlık olursa dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirdik. Bu sayede hem yargı yükünü azalttık hem de tarafların mağduriyetini önledik. 1 Eylül’den itibaren 129 bin 259 arabuluculuk başvurusu yapıldı. Bunların 69 bin 239’u anlaşmayla sonuçlandı. Bu da arabuluculuk sisteminin başarısını gösteriyor.” diye konuştu.

Kaynak: (İLKHA)