Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türksat 6A uydusunun fırlatılması öncesinde SpaceX'in Texas eyaletinin Brownsville şehrindeki üretim ve fırlatma tesislerini ziyaret etti. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, bu ziyarette Uraloğlu, SpaceX'in ana üretim alanlarını gezerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Uraloğlu ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede, SpaceX'in teknoloji, mühendislik ve emeğin buluştuğu bir merkez olduğunu belirtti.

Bakan Uraloğlu: Türksat 6A Geçici Yörüngesine Ulaştı Bakan Uraloğlu: Türksat 6A Geçici Yörüngesine Ulaştı

Gözlemlerine ilişkin bilgi veren Uraloğlu, şunları kaydetti:

"SpaceX'in roketlerini ürettiği ana üretim tesislerini gezdik. Burada teknoloji, mühendislik, alın teri ve emek var. Starship roketini burada üretiyor ve fırlatıyorlar. Buradan haftada bir fırlatma yapmayı öngörüyorlar. Üretim tesisi ile fırlatma tesisinin aynı yerde olması önemli. Tasarlayan, projelendiren, üreten ve fırlatan aynı mühendis ekip. Her şeyi kendileri yapabilir durumdalar. Starship roketi ile 60 alçak yörünge uydusunu buradan aynı anda fırlatabilecekler. Gönderilen roketler aynı zamanda yine tesise dönerek tekrar kullanılabilecek. Türksat 6A uydusunu ülke olarak ürettik, inşallah bunları da yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın iradesiyle, desteğiyle, gösterdiği hedefle uzay vatanımıza sahip çıkmaya devam edeceğiz."

Türksat 6A uydusunu Falcon 9 roketiyle 9 Temmuz'da Florida'nın Cape Canaveral bölgesindeki SpaceX genel merkezinden  başarıyla fırlattıklarını hatırlatan Uraloğlu, "Herhangi bir aksaklık yok. Güneş panellerinin açılmasından sinyal alınmasına kadar bütün aşamalarda olması gerekenler oluyor. Türksat 6A'yı beraberce, ülke olarak yaptık ve uzaya gönderdik." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı