Üç ilde orman yangınına yoğun müdahale devam ediyor Üç ilde orman yangınına yoğun müdahale devam ediyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, hafta sonu Türkiye genelinde yaşanan sel felaketi ve aşırı yağışlarla ilgili bilançoyu açıkladı. Bakan Yerlikaya'nın yaptığı açıklamaya göre, ülke genelinde meydana gelen sel ve su baskınlarında 9 kişi hayatını kaybetti.

Açıklamada, Zonguldak açıklarında batan bir Türk bayraklı kuru yük gemisinde bulunan 12 Türk mürettebattan bir vatandaşın cansız bedenine ulaşıldığı belirtildi. Ayrıca, Zonguldak'ta batan gemiyle ilgili 11 kayıp mürettebatın arama kurtarma çalışmalarının hava koşullarının düzelmesiyle sabah erken saatlerde başladığı ifade edildi. 797 arama kurtarma ekibi, 295 araç, 2 uçak ve bir helikopterin koordineli bir şekilde çalıştığı belirtildi.

Bakan Yerlikaya, sel ve aşırı yağışların en fazla etkilediği Zonguldak Karadeniz Ereğli'de 3 vatandaşın, Batman'da 4 vatandaşın ve Diyarbakır Hani'de bir vatandaşın sel sularına kapılarak hayatını kaybettiğini açıkladı. Sel felaketinden dolayı toplamda 9 vatandaşın yaşamını yitirdiğini ifade eden Yerlikaya, ayrıca 57 okulun çatısının uçtuğunu, bu nedenle AFAD'dan 50 milyon lira kaynak gönderildiğini belirtti.

Yaşanan sel felaketine dair vatandaşların yaptığı 2009 ihbarın sadece 16 ilde ulaştığını açıklayan Yerlikaya, tüm illerde valiliklerin koordinasyonunda 7 bin 52 görevlinin, bunun 323'ünün AFAD personeli olduğunu belirtti ve afetten etkilenen bölgelerde yoğun çaba harcandığını vurguladı.

Kaynak: (İLKHA)