Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'nin su kaynaklarının verimli kullanılması gerektiğini vurgulayarak, su konusunda kamu, sivil toplum ve özel sektör işbirliğinin önemine dikkat çekti. İşte Bakan Yumaklı'nın açıklamaları ve suyun verimli kullanılmasıyla ilgili detaylar:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'den Kritik Telefon Görüşmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani'den Kritik Telefon Görüşmesi

Bakan Yumaklı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen Dünya Su Günü Programı'nda yaptığı konuşmada, suyun stratejik önemine değindi. Ülkemizin su zengini olmadığını hatırlatan Yumaklı, suyun verimli kullanılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'de su kaynaklarının azalmasının, nüfus artışıyla birlikte gıda ihtiyacını ve dolayısıyla su ihtiyacını artırdığını belirten Yumaklı, önümüzdeki yıllarda suya olan talebin daha da artacağını öngördü.

Su kaynaklarının korunması ve verimli kullanılması için yapılan çalışmaların devam ettiğini ifade eden Bakan Yumaklı, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektörün işbirliğiyle suyun etkin kullanımı için çaba harcanacağını dile getirdi.

Emine Erdoğan'ın öncülüğünde başlatılan "Su Verimliliği Seferberliği"ne dikkat çeken Yumaklı, bu seferberlik kapsamında kamu-özel tüm kurumların suyun daha tasarruflu kullanılması için bir araya gelerek çalışmalarını sürdüreceğini belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta da suyun depolanması ve verimli kullanılmasının önemine değinerek, DSİ'nin gerçekleştirdiği baraj ve gölet projeleriyle suyun etkin yönetimine katkı sağladığını aktardı.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci, su konusunda mevzuat düzenlemesi yapılması ve AR-GE çalışmalarının hızlandırılması gerektiğini belirterek, Meclis olarak bu konuda üzerlerine düşeni yapacaklarını ifade etti.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı