Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ağırlıklı olarak Balkan ülkelerinden gelen hastaların tedavi için Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne başvurduğunu söyledi.

Rektör Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin kuruluşunun 50. yıl dönümü nedeniyle Balkan Kongre Merkezi'nde yaptığı konuşmada, fakültenin bölgenin en önemli sağlık merkezi olduğunu söyledi.

Tabakoğlu, Türkiye'nin yanı sıra birçok Balkan ülkesinden hastaların tedavi için Edirne'yi tercih ettiğini kaydederek, "Almanya'nın ortasına kadar böyle bir sağlık kuruluşu yok. 112'si profesör olmak üzere 873 doktorumuz, 2 bin 71 çalışanımız var. Üniversitenin tamamında 5 bin kişi çalışıyor ama Tıp Fakültesi'nde 3 bin kişi çalışıyor. Ne kadar büyük bir özgül ağırlığı olduğunu buradan anlayabiliriz. 117 yoğun bakım yatağı ile bölgemize hizmet veriyoruz." dedi. 

Uluslararası hasta sayısının her geçen gün arttığını belirtti. Balkan ülkelerinden gelen hastaların çoğunluğunun Kosova, Bulgaristan ve Yunanistan'dan geldiğini kaydeden Tabakoğlu, "2023 yılında 3 bin 92 uluslararası hasta geldi. 2024'ün ilk 4 ayında 537 uluslararası hasta geldi. Bu rakamlar uluslararası hasta birimine başvuranlar. Başvurmadan kendisi gelenlere bakarsanız bu rakam 10 bine ulaşıyor. Trakya Üniversitesi her alanda gözle görülür bir aşama sağladı. Üniversitenin bu hızlı gidişinin lokomotifinin de Tıp Fakültesi olduğunu söylemek isterim. Birçok anlamda öncülük ediyor. 50. yaş günü kutlu olsun." dedi.

Anadolu Sağlık Sen Başkanı'ndan Zam Tepkisi Anadolu Sağlık Sen Başkanı'ndan Zam Tepkisi

Devlet Konservatuvarı Balkan Senfoni Orkestrası'nın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Hamdi Zafer yönetiminde konser verdiği tören, akademik yükselme gösteren öğretim üyelerine belgelerinin verilmesiyle sona erdi.

Törene rektör yardımcıları ve öğretim görevlileri katıldı.
 

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı