Yağışhava tüm yurdu etkileyecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan son değerlendirmelere göre, ülkenin genelinin parçalı ve çok bulutlu, Trabzon, Rize, Iğdır ve Van çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimleri dışında kalan tüm yurdun yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun batısı, Güneydoğu Anadolu ile Samsun çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğusunda yer yer çok kuvvetli olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinin yüksekleri, Kırklareli, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Kayseri ve Sivas’ın yüksek kesimleri ile Afyonkarahisar ve Kütahya çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklıklar düşecek, rüzgarlar şiddetlenecek

Hava sıcaklığının güney ve batı bölgelerde yağışla birlikte hissedilir derecede 2 ila 10 derece azalacağı, kuzey ve iç kesimlerde lodosla birlikte 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgar, genellikle güney ve batı zamanla Marmara ve Kıyı Ege’de kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta, yer yer kuvvetli, Marmara ve Ege’de fırtına, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısında kuvvetli fırtına saatte 70-90 kilometre hızla yer yer tam fırtına saatte 80-100 kilometre hızla eseceği tahmin ediliyor.

Karadeniz’de 5 İl İçin Çok Kuvvetli Yağış Uyarısı Karadeniz’de 5 İl İçin Çok Kuvvetli Yağış Uyarısı

Meteorolojiden uyarılar

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yağışların kuvvetli ve çok kuvvetli olması nedeniyle yaşanabilecek ani sel, yerel su baskını, taşkın gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiğini belirtti. Ayrıca, rüzgarın fırtına ve tam fırtına şeklinde eseceği tahmin edildiğinden yaşanabilecek çatı uçması, ağaç devrilmesi, ulaşımda aksamalar, soba ve baca gazı zehirlenmeleri gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Kaynak: (İLKHA)