Balon Balığı Avcılığına Destek Tarım ve Orman Bakanlığı, istilacı balon balıklarının avlanmasını teşvik etmek amacıyla "Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ"i yürürlüğe koydu. 1 Ocak 2024 ile 31 Aralık 2026 arasında geçerli olacak tebliğ, Su Ürünleri Bilgi Sistemi’ne (SUBİS) kayıtlı ve geçerli ruhsat tezkeresine sahip balıkçı gemilerini kapsıyor.

Destekleme Ödemelerinin Detayları Belirlenen türler arasında, lagocephalus sceleratus türü için 150 bin adede kadar her bir adedi başına 25 lira, diğer türler için ise 125 bin adede kadar her bir adedi başına 10 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Balon Balığının Bertaraf Edilmesi Avcılığına izin verilen balon balıklarının avlanması, insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde gerçekleştirilecek. Avcı gemiler, koruyucu ekipmanlarla donatılacak ve balıklar, belirlenen noktalardan karaya çıkarılarak, Ege Denizi’nde en az 5 deniz mili, Akdeniz’de ise en az 10 deniz mili uzaklıkta bertaraf edilecek.

Altın Fiyatları Düşüşle başladı Altın Fiyatları Düşüşle başladı

Önceki Tebliğin Yürürlükten Kaldırılması 27 Haziran 2021 tarihli ve “Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesine İlişkin Tebliğ (Tebliğ No: 2021/20)” yürürlükten kaldırıldı ve yerini bu yeni düzenlemeye bıraktı.

  Bu yeni tebliğ, deniz ekosistemini koruma ve sürdürülebilir balıkçılığı destekleme adına önemli bir adım olarak görülüyor. Balon balığı avcılarına sağlanan bu destekler, denizlerimizdeki biyolojik çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunacak ve istilacı türlerin kontrol altına alınmasını sağlayacak.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı