Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış! Ehliyete Dev Zam Geliyor: 2024 Yılında Kurs ve Harç Ücretlerinde Büyük Artış!

Pandemi döneminden bu yana dalgalı grafikler sergileyen ve salgının kontrol altına alınmasından hemen sonra gelişen olumsuzluklar neticesinde daha da can sıkıcı seviyelere ulaşan döviz kurları, gündelik hayat şartlarının ağırlaşmasına yol açtı. Doların 28,50 TL’yi euronun 30 TL’yi aşmış olduğu şu günlerde altın piyasasında da yeni rekorların kayda geçmesi, tüketicilerin ellerine geçen nakitler ile geçinememelerine sebep oldu.

Gıda fiyatları başta olmak üzere pek çok ürün kaleminde ve diğer hizmet başlıklarında yaşanan değişiklikler, tüketicilerin temel ihtiyaçlarının önüne geçmeye başladı. Bu noktada nakit desteğine olan ihtiyaç günden güne tırmanırken bu süreçte özellikle bankaların kredi kartı ve kredi ürünleri hiç olmadığı kadar yakından takip edilmeye başlandı. Birçok kişi ayı ilgili ürünlerden aldıkları hizmetler doğrultusunda döndürmeye çalışırken kredi notu düşük olan kişiler resmen köşeye sıkıştı. Bu noktada o kişiler için önemli açıklamalara imza atan uzmanlar, kredi notunun aslında kolaylık ile yükseltilebilen bir parametre olduğuna dikkat çekti.

KREDİ NOTU NEDİR, YÜKSELİR Mİ?

15939893-728xauto

Hem kamu bankaları hem de özel bankalar müşterilerine kredi ve kredi kartı hizmeti sunmadan önce o kişinin kredi notunu göz önünde bulundurur. Bu puan sistemi, müşterinin geçmiş dönem ödeme performansları doğrultusunda işler. Bir kişinin kredi ve kredi kartı hizmetinden yararlanmaya hak kazanabilmesi için kredi puanının yüksek olması, hiç değil ise ortalama seviyede olması istenir.

Zamanında ödenmeyen kredi kartı ve kredi taksitleri, hesaplara gelen blokeler, banka ürünlerinin az veyahut da hiç kullanılmaması gibi faktörler, kredi puanının düşmesine yol açar. Bu noktada ilgili olumsuzlukların giderilmesi ile birlikte kredi puanının yükseltilmesi de mümkündür.

KREDİ PUANI NASIL YÜKSELTİLİR?

“Kredi notu”, “Findeks puanı” olarak da adlandırılan kredi puanının yükseltilebilmesi için öncelikle bankaların kredi veya kredi kartı ürünlerinden yararlanıyor olmak gerekir. İlgili hizmetlerden yararlanan kişilerin harcamalarından doğan taksitlerin zamanında ve tam olarak ödenmesi, kredi puanının yükselmesini sağlar. Yanı sıra kredi kartının sık aralıklar ile kullanılması yani kişinin banka dahilinde aktif olması da kredi notuna direkt olarak etki eder. Ayrıca bir bankanın sunduğu hizmetlerden ne kadar fazla yararlanılırsa (döviz hesabı, kredi kartı ürünleri, vadeli hesaplar vb.) kişinin güvenilirliği de o oranda artar.

Kaynak: Haber Merkezi