Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül önderliğinde Su Tasarrufu ve Verimliliği Derneği tarafından düzenlenen 'Türkiye Yüzyılında Su Tasarrufu ve Verimliliği' paneli, GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Merkezi'nde gerçekleştirildi. Panelde, küresel ısınma ve suyun önemi üzerinde duruldu ve suyun tasarruflu kullanılmaması durumunda dünyada su göçleri ve savaşları yaşanabileceği vurgulandı.

Panele Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Eski Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tahir Güllüoğlu, GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Dr. Hasan Maral, Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Aksoy, Su Tasarrufu ve Verimlilik Derneği Genel Başkanı Uğur Büyükhatipoğlu ve birçok kurum yöneticisi katıldı.

Başkan Beyazgül, konuşmasında Şanlıurfa'nın su kaynaklarıyla önemli bir şehir olduğunu belirtti. Göreve geldikten sonra suyun önemini daha iyi anladığını ifade eden Beyazgül, 3 bin kuyudan su çıkardıklarını ancak kuyuların derinleştiğini ve suyun azaldığını gözlemlediklerini dile getirdi. İklimlerin değiştiğini ve suyun küresel bir sorun haline geldiğini vurgulayan Başkan Beyazgül, dünyanın değerlerinin sadece parayla ölçülemeyeceğini ve 8 milyar insanın ortak sorumluluğu olduğunu belirtti.

33744-63980-20231113043620

Şanlıurfa’da bir haftalık uyuşturucu operasyonu: 17 tutuklama Şanlıurfa’da bir haftalık uyuşturucu operasyonu: 17 tutuklama

Başkan Beyazgül, suyun tasarruflu kullanılmaması durumunda büyük göç dalgalarının yaşanabileceğine dikkat çekti. Su kaynaklarının tükenmesi durumunda 70-80-100 milyonluk nüfusun su arayışıyla göç etmek zorunda kalacağını ifade etti. Ayrıca, su savaşlarının dünyadaki en ciddi sorunlardan biri olabileceğine dikkat çeken Beyazgül, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak suyun tasarruflu kullanılması için atık su arıtma tesisleri, temiz içme suyu tesisleri ve Güneş Enerji Sistemi (GES) Projeleri gibi çalışmalar yaptıklarını belirtti.

Eski Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı ise konuşmasında suyun dünyada olduğu gibi Türkiye'de de önemini artırdığını ve tüm canlıların suya bağımlı olduğunu vurguladı.

Kaynak: (Haber Merkezi)