Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ), başkentteki barajların doluluk oranlarının güncel verilerini paylaştı.

Tarım ve Orman Bakanlığı: Satılamayan kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu tarafından alınacak Tarım ve Orman Bakanlığı: Satılamayan kurbanlıklar Et ve Süt Kurumu tarafından alınacak

 2 Haziran'daki ölçümlere göre barajlardaki toplam su miktarının 757 milyon 520 bin metreküp olarak kaydedildiği belirtildi.

Barajların doluluklarının geçen yıla göre 50 milyon 850 bin metreküp daha fazla olduğu ifade edilen açıklamada, kente içme ve kullanma suyu sağlanan 10 barajdaki toplam doluluk oranının %47,78, aktif doluluk oranının ise yüzde %40,72 olarak belirlendiği kaydedildi.

ASKİ’nin 2 milyon 595 bin 323 abonesine 2 Haziran’da toplam 1 milyon 576 bin 141 metreküp su sağlandı. 

Tasarruf çağrısı

Açıklamada görüşlerine yer verilen ASKİ Genel Müdürü Akçay da dünya genelinde olduğu gibi Ankara'da da su kaynaklarının sınırlı olduğunu anımsattı.

Tasarruflu su kullanımının önemine işaret eden, ASKİ Genel Müdürü Memduh Aslan Akçay,

"Yaz aylarına girdik. Özellikle çevre ilçelerde yaz aylarında arazi, bağ, bahçe sulanması sebebiyle üst kotlarda su sıkıntısı yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için de vatandaşlarımızdan suyumuzu tasarruflu kullanmalarını rica ediyoruz."

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı