Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, bayramda alınan tedbirler veyapılan denetimler sayesinde vatandaşların rahat ve huzurlu seyahat ettiğini belirtti.

Uraloğlu, tatil boyunca bakanlıklar ve kolluk kuvvetleriyle birlikte 7/24 saha denetimleri yaptıklarına dikkat çekti. 

Bayram tatilinde şehirler arası otobüs seyahatlerinde büyük bir yoğunluk yaşandığını ifade eden Uraloğlu, "14-23 Haziran tarihlerinde 107 bin 896 otobüs seferi gerçekleştirildi ve bu seferlerde toplam 3 milyon 782 bin 90 yolcu taşındı" bilgisini paylaştı.

Bakan Uraloğlu: Karayolları enerjisini GES'ten alacak Bakan Uraloğlu: Karayolları enerjisini GES'ten alacak

Bayram tatilinde fahiş fiyatlı bilet satışlarını ve korsan taşımacılığı önlemek amacıyla yapılan denetimlere değinen Uraloğlu, "Bayram tatili öncesinde ve bayram süresince şehirler arası otobüs seyahatlerine yönelik U-ETDS sistemi üzerinden elektronik olarak yaptığımız denetimlere ilave olarak, yolcu terminallerinde, yol kenarlarında ve kara yolları denetim istasyonlarında öncelikle, fahiş fiyatlı bilet satışı, korsan ve yetki belgesiz taşımacılık ve emeklilere yönelik yüzde 20 indirim uygulanıp uygulanmadığına dair 13 bin 855 otobüste denetim yaptık. Denetimler kapsamında Karayolu Taşıma Kanunu'na aykırı bir şekilde faaliyette bulunan otobüs işletmecilerine 23 milyon 453 bin 8 lira tutarında idari işlem uygulandı." dedi.

Bakan Uraloğlu, denetimlerin sadece bayramı kapsamadığını belirterek, fahiş fiyatlı bilet satışının önüne geçilmesi, yolcu taşımacılığında düzenin sağlanması ve emeklilere ücret tarifesi üzerinden yüzde 20 indirim uygulanması için yurt genelinde otobüslere yönelik denetimlerin etkin bir şekilde sürdürüldüğünü bildirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı