AK Parti’nin seçim vaatleri arasında yer alan vergisiz cep telefonu satışı ile ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Geçtiğimiz haftalarda Meclis’in onayından geçen düzenleme Resmi Gazete’nin yeni tarihli sayısında yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Vergisiz cep telefonu satışının resmen yürürlüğe girmesi ile birlikte söz konusu haktan kimlerin, hangi şartlar çerçevesinde yararlanabilecekleri merak konusu oldu. Yetkililer konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunarak kamuoyunu bilgilendirdi. Peki, vergisiz olarak satışa sunulacak olan cep telefonu modelleri hangileri? İşte ayrıntılar…

VERGİSİZ TELEFON ALIMI İÇİN GEREKEN ŞARTLAR BELLİ OLDU

cep-telefonu-zam-k6si

14 Kasım 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girmiş olan vergisiz cep telefonu satışı düzenlemesi ile ilgili detaylar netlik kazandı. Edinilen bilgilere göre ilgil haktan 26 yaşın altında olan gençler yararlanabilecek. Ayrıca söz konusu hak yalnızca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve açık öğretim programları haricinde bir yükseköğretim programına kayıtlı bulunan kişileri kapsayacak.

Vergi muafiyetinden yararlanılarak satın alınmak istenilen cep telefonunun fiyatı, 9 bin 500 TL’yi aşamayacak. Ek olarak satın alınmak istenen cihazın ikinci el değil, sıfır olması istenecek. Son olarak satın alınan cep telefonu için bildirilmiş olan IBAN numarasının da öğrenciye ait olması istenecek.

BAŞVURU YAPILMASI İSTENİYOR

Yürürlüğe girmiş olan vergisiz cep telefonu satışı düzenlemesinden yararlanmak isteyen gençlerin, başvuruda bulunmaları gerekecek. Edinilen bilgiye göre üniversite öğrencileri nihai satış fiyatı 9 bin 500 TL’den fazla olmayan cep telefonlarını vergisiz olarak satın alabilmek için öncelikle Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bilişim sistemi üzerinden bir başvuru formu doldurmak durumunda kalacak. Başvurunun kabul edilmesi durumunda ilgili cep telefonunun nihai satış fiyatının yüzde 44,44’ü, bilgisayar için ise yüzde 16,66’sı Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından öğrencinin ibraz etmiş olduğu IBAN numarasına aktarılacak. Başvurular bugünden itibaren 2 ay süre içerisinde yapılabilecek.

Ticaret Bakanlığı, 466 firmaya dahilde işleme izin belgesi düzenledi Ticaret Bakanlığı, 466 firmaya dahilde işleme izin belgesi düzenledi

Kaynak: (Haber Merkezi)