Lojistik Giderlerde Devrim: Kalkınma Yolu Projesi İle Yeni Bir Dönem Başlıyor Lojistik Giderlerde Devrim: Kalkınma Yolu Projesi İle Yeni Bir Dönem Başlıyor

 

Benzin fiyatlarına 15 Şubat Perşembe gününden itibaren geçerli olmak üzere 1,79 lira zam yapılacağı duyuruldu. Bu zamla birlikte benzinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 41,21 liraya, Ankara’da 41,99 liraya ve İzmir’de 42,21 liraya yükselecek. Bu, benzin fiyatlarında son bir yılda yapılan en yüksek zam olarak kayıtlara geçti.

Motorine de zam geldi

Motorin fiyatlarına da önceki gün 2,56 lira zam gelmişti. Gelen zam ile birlikte motorinin litre fiyatı 45 lirayı aşarak rekor kırdı. Fiyat artışının ardından motorinin litre fiyatı İstanbul’da ortalama 44,35 liraya, Ankara’da 45,13 liraya ve İzmir’de 45,35 liraya yükseldi. Motorin fiyatları da son bir yılda yüzde 30’dan fazla arttı.

Akaryakıt fiyatlarını etkileyen faktörler

Akaryakıt fiyatlarında yaşanan artışta, Brent petrol fiyatları ve döviz kurlarındaki yükseliş etkili oldu. Brent petrol fiyatları, son bir yılda yüzde 50’den fazla artarak 80 doların üzerine çıktı. Dolar/TL kuru da son bir yılda yüzde 25’ten fazla değer kazanarak 30 liranın üzerine çıktı. Bu faktörler, akaryakıt fiyatlarının maliyetini artırarak, zamlara yansıdı. Akaryakıt fiyatlarının belirlenmesinde, ÖTV ve KDV gibi vergilerin de önemli bir payı bulunuyor.

Kaynak: (İLKHA)