Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Gazze'ye yönelik saldırıların soruşturulması için Güney Afrika, Bolivya, Bangladeş, Komorlar Devleti ve Cibuti'nin başvurusunu kabul ettiğini duyurdu. Bu beş ülke, UCM'ye başvurarak Gazze'deki saldırıların uluslararası hukuk çerçevesinde incelenmesi talebinde bulundu.

UCM'nin Savcılık Ofisi, Filistin'deki duruma ilişkin bir soruşturma yürüttüğünü açıkladı. Soruşturmanın 3 Mart 2021 tarihinde başlatıldığı ve 13 Haziran 2014 tarihinden bu yana Gazze, Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da işlenen Roma Statüsü suçları kapsamına girebilecek eylemleri incelediği belirtildi.

Savcılık Ofisi, önemli miktarda bilgi ve kanıt aldığını ve bu bilgilerin soruşturmanın ilerlemesine yardımcı olduğunu ifade etti. Ayrıca, Savcılık çalışanlarının hayatta kalanlarla görüşmek, sivil toplum örgütlerini dinlemek ve ilgili ulusal muhataplarla temas kurmak amacıyla Filistin'i ziyaret etme çabalarını sürdüreceği belirtildi.

Sağlık Bakanı Koca: Gazze'deki Çalışmaların Büyük Kısmı Tamamlandı! Sağlık Bakanı Koca: Gazze'deki Çalışmaların Büyük Kısmı Tamamlandı!

(Haber Merkezi)