Dolar, euro ve sterlin kurlarında gözlenen artışlar, altın piyasasında kayda geçen rekor seviyeler ve diğer emtialar için verilen yüksek fiyatlar, yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların kafalarını karıştırmaya başladı. Potansiyel yatırımcılar bu süreçte alım fırsatlarını kaçırmamaya çalışırlarken mevcut yatırımcılar da fiyatların daha da yükselip yükselmeyeceğini, zarar edip etmeyeceklerini sorgulamaya başladı.

Türk Lirası cinsinden olan birikimlerini en doğru şekilde değerlendirmek isteyen milyonlar bu süreçte özellikle uzman yorumlarını yakından takip ederlerken bankaların mevduat getirilerini de sık sık sorgulamaya başladı. Bu noktada birçok özel bankadan kasım ayı sürprizleri geldi. Yüksek seviyelere ulaşan mevduat getirileri, şaşkınlık yarattı.

YÜZDE 40’LARA YÜKSELDİ

vadeli-mevduat-hakkinda-merak-edilenler.thumb.800.480

Ekonomi piyasalarının güncel durumlarını ve Merkez Bankası tarafından verilen faiz kararlarını yakından takip eden bankalar, mevduat getirilerini güncellemeye başladı. Özellikle 32 günlük vade için belirlenmiş olan yüksek kazançlar, yatırımcıların ve potansiyel yatırımcıların dikkatlerini çekti.

ING Bank, Akbank, Fibabanka ve CepteTEB, kasım ayının nerede ise ortasına gelinmiş olduğu şu günlerde 32 günlük mevduat getirilerini güncelledi. Faiz oranlarını yüzde 40 olarak duyuran bankalar, 500 bin TL’lik yatırım karşılığında 32 günün sonunda 16.657,33 TL’lik net getirinin söz konusu olduğunu ifade etti. Buna göre bu 4 bankadan herhangi birinin mevduat hesabına 32 günlüğüne 500 bin TL yatıran kişiler, vade sonunda 516.657,53 TL tutarında ödeme alacaklar.

GARANTİ BBVA VE QNB FİNANSBANK DA GÜNCELLEDİ

Türk-İş Araştırmasına Göre Kasımda Açlık Sınırı 14 Bin Lira Oldu Türk-İş Araştırmasına Göre Kasımda Açlık Sınırı 14 Bin Lira Oldu

ING Bank, Akbank, Fibabanka ve CepteTEB’in ardından Garanti BBVA ve QNB Finansbank da mevduat getirilerini güncelledi. Garanti BBVA 32 günlük mevduat faizini yüzde 38, QNB Finansbank ise yüzde 36,50 olarak belirledi.

Garanti BBVA 500 bin TL’lik birikimin 32 günlük getirisini yüzde 38’lik artış ile 15.824,66 TL olarak hesapladı. QNB Finansbank ise yine aynı şekilde 500 bin TL’lik birikimin 32 günlük getirisi için 15 bin 200 TL’lik net kazancın söz konusu olacağını bildirdi.

Kaynak: Haber Merkezi