Kripto para birimi Bitcoin, Kasım 2021'den bu yana ilk kez 60 bin doları geçerek tarihi bir zirveye ulaştı. Coinmarketcap'in verilerine göre, küresel kripto para piyasasının değeri son 24 saatte yüzde 3,3 artarak 2 trilyon 230 milyar doları aştı.

Bitcoin, spot Bitcoin ETF'lerine olan ilginin devam etmesiyle son 24 saatte yüzde 6'dan fazla değer kazandı. Büyük merkez bankalarının daha destekleyici bir para politikasına yönelme beklentileri de Bitcoin'deki artışı destekliyor.

Bugün itibarıyla 60 bin 500 dolardan işlem gören Bitcoin'in haftalık değer kazancı da yüzde 18'i aştı. Geçen yıl yaklaşık yüzde 157 değer kazanan Bitcoin, analistlere göre nisanda gerçekleşecek yeni Bitcoin arzını azaltacak yarılanma sürecinin de etkisiyle fiyatındaki ivmenin devam edebileceği belirtiliyor.

Piyasa değeri bakımından 2. sırada yer alan Ethereum da son 24 saatte yüzde 2,6 değer kazanarak 3 bin 339 dolar seviyesine ulaştı. Ethereum da 2021'de 4 bin doların üzerine çıkarak rekor kırmıştı.

Altın Fiyatlarında Yükseliş Rüzgarı Altın Fiyatlarında Yükseliş Rüzgarı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 11 farklı spot Bitcoin ETF başvurusunu 11 Ocak'ta onaylamıştı. Bu gelişmeler, kripto para piyasasında yaşanan hareketliliği artırıyor ve yatırımcıların ilgisini çekiyor.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı