ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Gazze'deki çatışmada yeni cephelerin açılmasına karşı olduklarını belirtti. İşgal rejimi lideri Netanyahu ile görüşmesinin ardından Tel Aviv'de düzenlenen basın toplantısında konuşan Blinken, işgal rejiminin meşru müdafaa hakkına güçlü desteklerini dile getirdi. ABD Kongresi'nin ek destek konusunda çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Blinken, uluslararası insani hukuka uyulması gerektiğini vurguladı.

Blinken, Gazze'deki çatışmanın yanı sıra Batı Şeria'da da sivillerin korunması gerektiğini belirtterek, şunları dedi;

"Sadece Gazze'de değil, aynı zamanda Batı Şeria'da sivillerin korunması gerektiğini vurguluyorum. Burada, Filistinlilere yönelik kışkırtmalar ve aşırıcı şiddet durdurulmalıdır ve sorumlularından hesap sorulmalıdır" 

Gazze Şeridi'ne Yakıt Girişi Başladı: İnsani Ateşkesle Yardımlar Yola Çıktı Gazze Şeridi'ne Yakıt Girişi Başladı: İnsani Ateşkesle Yardımlar Yola Çıktı

Blinken, Hizbullah ve Lübnan ile ilgili bir soruya yanıt olarak "Bu çatışmada ikinci veya üçüncü bir cephenin açılmaması konusunda başından beri çok netiz" açıklamasını yaptı. Genişlemesini önlemek için çaba sarf ettiklerini belirten Blinken, bu yönde çalışmaların devam ettiğini ifade etti.

(İLKHA)