ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Orta Doğu’daki gelişmeleri yakından takip etmek için bölge ülkelerini ziyaret ediyor. Blinken’ın son durağı ise Türkiye olacak.

Muğla açıklarında 24 düzensiz göçmen kurtarıldı Muğla açıklarında 24 düzensiz göçmen kurtarıldı

Fidan ile görüşecek

Blinken, 5 Kasım’da Ankara’ya gelecek ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile bir araya gelecek. İki bakanın görüşmesinde, işgal altındaki Filistin topraklarında yaşanan çatışmaların durdurulması, kalıcı barışa yönelik adımlar ve Gazze’deki insani krizin giderilmesine yönelik çalışmaların ele alınması bekleniyor.

Türkiye, ABD’nin İsrail’e olan koşulsuz desteğine ve Gazze’ye yönelik saldırılara karşı sert bir tutum sergiledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Filistin halkına yönelik zulmünü kınayarak, “Bir gece ansızın gelebiliriz” mesajı verdi.

Bölgede diplomasi trafiği

Blinken, Türkiye ziyareti öncesinde Almanya, İsrail ve Yunanistan’ı da ziyaret etti . Blinken, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Blinken, İsrail’in meşru müdafaa hakkını savunduğunu yineleyerek, Gazze’ye giden insani yardımların artırılması ve hızlıca ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Blinken, ayrıca ABD’nin Gazze’nin yeniden inşası için 110 milyon dolarlık bir yardım paketi açıkladığını duyurdu . Blinken, bu yardımın Hamas’a değil, Filistin halkına gideceğini vurguladı .

Blinken’ın Türkiye ziyareti, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açabilecek mi? Bu sorunun yanıtını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Kaynak: (İLKHA)