Filipinler’de bir günde iki büyük deprem Filipinler’de bir günde iki büyük deprem

Birleşmiş Milletler, Gazze'deki son gelişmeler hakkında ciddi endişelerini dile getirerek, siyonist işgal rejiminin Gazze'ye yönelik saldırılarının başladığı 7 Ekim'den bu yana 1,5 milyon kişinin yerinden edildiğini açıkladı.

BM Filistin İnsani İşler Koordinatörü Lynn Hastings, Gazze'deki insani durumun felaket boyutunda olduğunu belirtti. Özellikle İsrail'in hava saldırılarının yoğunlaşmasıyla birlikte durumun giderek kötüleştiğine dikkat çekti. 7 Ekim'den bu yana Gazze'de hayatını kaybedenlerin sayısının 9 bini aştığını ve yaklaşık 23 bin kişinin yaralandığını ifade etti. Bu yaralılardan üçte ikisinin kadın ve çocuklardan oluştuğuna vurgu yaptı.

Hastings, "7 Ekim'den bu yana Gazze'de yerinden edilmiş kişilerin sayısının 1,5 milyona ulaştığını" belirterek, Gazze'nin hiçbir bölgesinin şu anda gerçekten güvenli olmadığını ifade etti. Ayrıca, çatışmaların başlangıcından bu yana Birleşmiş Milletler'in Yakın Doğu'daki Filistin Mültecilerine Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından işletilen 50 tesise saldırılar düzenlendiğini ve 72 UNRWA çalışanının hayatını kaybettiğini belirtti.

Hastings, Gazze ve Batı Şeria'daki halkın ihtiyaçlarını karşılamak için yıl sonuna kadar yaklaşık 1,2 milyar dolarlık kaynağa ihtiyaç olduğunu vurgulayarak, uluslararası toplumun bu insani krize müdahale etmesi gerektiğini dile getirdi. Gazze'deki zorlu şartlar altında yaşayan sivillerin acil yardıma ihtiyacı olduğunu belirten BM, tüm tarafları insani hukuka saygı göstermeye ve çatışmaları sona erdirmeye çağırdı.

(İLKHA)