Birleşmiş Milletler (BM), Gazze'deki çatışmalarda hayatını kaybeden çocuk sayılarının korkunç boyutlara ulaştığını duyurdu. Son üç haftada çocukların ve kadınların neredeyse yüzde 70'ini oluşturan 3,400'den fazla çocuğun öldüğü belirtildi. BM yetkilileri, uluslararası toplumu acil önlemler almaya çağırdı.

İşgal Rejimi 7 Ekim'den Bu Yana Batı Şeria'da 3 Bin 200 Filistinliyi Alıkoydu İşgal Rejimi 7 Ekim'den Bu Yana Batı Şeria'da 3 Bin 200 Filistinliyi Alıkoydu

BM Güvenlik Konseyi toplantısında konuşan Birleşmiş Milletler (BM) Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, Gazze'deki çatışmalarda ölenlerin çoğunun çocuklar ve kadınlar olduğuna dikkat çekti. Kiliseler, camiler, hastaneler ve sivil tesislerin hedef alındığını vurgulayan Lazzarini, uluslararası insancıl yasalarca korunan birçok insanın hayatını kaybettiğini ve yaralandığını ifade etti. Gazze'deki mevcut ablukanın bir toplu cezalandırma olduğuna dikkat çeken Lazzarini, uluslararası toplumun bu acımasız şiddeti durdurmak için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russel ise Gazze'de 3,400'den fazla çocuğun hayatını kaybettiğini ve 6,300'den fazla çocuğun yaralandığını açıkladı. Russel, bu rakamların her gün 420'den fazla çocuğun öldüğünü veya yaralandığını gösterdiğini belirtti. Çocukların çatışmaları başlatma yeteneklerinin olmadığını vurgulayan Russel, uluslararası toplumun uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini hatırlatarak çocukların barış içinde yaşama hakkını koruması için acil önlemler alması gerektiğini söyledi.