Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), İsrail'in Gazze'ye yönelik kara saldırılarını genişleteceği yönündeki açıklamaların ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acil bir toplantıya çağırdı. Güvenlik Konseyi'nin ekim ayında başkanlığını üstlenen Brezilya Daimi Misyonu tarafından duyurulan toplantının, bugün Türkiye saatiyle 22.00'de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İsrail'in sözde ordusu, daha önce kara saldırılarını genişleteceğini duyurmuştu, bu da uluslararası toplumun ciddi bir endişeye yol açtı. BMGK'de son olarak 25 Ekim'de ABD ve Rusya'nın çatışmaya ilişkin sundukları iki ayrı karar tasarısı karşılıklı veto edilmişti.

İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu! İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu!

ABD'nin veto edilen karar tasarısında, İsrail'in meşru müdafaa hakkı olduğu iddia edilmişti. İsrail-Filistin çatışması, uluslararası arenada büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor ve taraflar arasında kalıcı bir barışın sağlanmasına yönelik çözüm yolları aranmaya devam ediyor. BMGK'nın bu acil toplantısı, durumu hızla değerlendirmek ve olası bir çözüm için adımlar atmaya çalışacak.