İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu! İşgalci Esirler Serbest Bırakılırken Mücahidlere El Sallamaları Dünya Gündemine Oturdu!

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Gazze krizine ilişkin gelişmeleri ele almak üzere 6. kez toplandı. Toplantı, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin'in talebi üzerine gerçekleşti. BMGK üyeleri, Gazze'deki durumu değerlendirmek ve çözüm arayışlarını sürdürmek amacıyla bir araya geldi.

Gazze'ye yönelik saldırılar ve çatışmaların artması üzerine BMGK'nin geçici üyesi olan Gabon'un BM Daimi Temsilcisi Michel Xavier Biang, acil insani ateşkesin sağlanmasını desteklediğini belirtti. Biang, Konsey'in anlaşma sağlamak konusunda neden başarılı olamadığına ilişkin olarak, "Süper güçler arasındaki rekabet en temel sorunlardan biri, diğeri de fikir birliği sağlayamamak." şeklinde konuştu.

BMGK toplantısında, BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve BM Orta Doğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Tor Wennesland, güncel bilgileri paylaşarak konsey üyelerini bilgilendirdi. Toplantıda, insani ateşkesin sağlanması ve çatışmaların sona erdirilmesi için çözüm yolları üzerinde duruldu.

(İLKHA)