Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin talebi üzerine acil bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, Gazze'deki yıkım ve çocukların ağır etkilendiği insanlık trajedisi ele alındı.

BM Yetkililerinden Çarpıcı İfadeler


BM Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Philippe Lazzarini, toplantıda yaptığı konuşmada, Gazze'deki yıkımın eşi benzeri görülmediğini ve yaşanan insanlık trajedisinin dayanılmaz olduğunu vurguladı. Çocuk ve kadınların katledilen sivillerin neredeyse yüzde 70'ini oluşturduğunu belirten Lazzarini, üç hafta içinde yaklaşık 3 bin 200 çocuğun öldürüldüğü bilgisini paylaştı.

İşgal Rejimi ve HAMAS Arasında Esir Takası Mutabakatı İşgal Rejimi ve HAMAS Arasında Esir Takası Mutabakatı

 Gazze'deki İnsani Kriz ve Çocukların Etkilenmesi


BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Catherine Russell, toplantıda yaptığı açıklamada Gazze'deki insani krizin en çok çocukları etkilediğini ifade etti. Her gün 420'den fazla çocuğun katledildiği veya yaralandığına dikkat çeken Russell, Gazze'deki korkunç insani durumun binlerce umutsuz insanı yardım dağıtım merkezlerine akın etmeye ittiğini sözlerine ekledi.

Uluslararası Toplumun Çağrısı


BM Güvenlik Konseyi toplantısı, Gazze'deki insanlık trajedisine dikkat çekerek uluslararası toplumu harekete geçmeye çağırdı. Dünya çatışma bölgelerinde her yıl öldürülen çocuk sayısını aşan Gazze'deki çocuk ölümlerine dikkat çeken BM yetkilileri, acil yardım ve çözüm arayışının önemini vurguladı.