Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı (WFP), Gazze Şeridi'nde yaşayan halkın geniş çapta açlıkla karşı karşıya olduğunu açıkladı. WFP'nin merkezi İtalya'nın başkenti Roma'da yer almaktadır.

WFP'den yapılan yazılı açıklamada, çatışmanın başlangıcından bu yana Gazze'ye gerekli gıda tedarikinin sadece yüzde 10'unun sağlanabildiği belirtildi. Gazze Şeridi artık büyük bir gıda açığı ve geniş çapta açlıkla karşı karşıya olduğu ifade edildi. Halkın neredeyse tamamının çaresiz bir şekilde gıda yardımına ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

WFP İcra Direktörü Cindy McCain, açıklamada yer alan görüşlerinde, Gazze'de yiyecek ve su tedarikinin neredeyse hiç olmadığını ve sınırlardan gelen yardımların ihtiyaç duyulandan çok küçük bir kısmını karşıladığını söyledi. McCain ayrıca kışın yaklaşmasıyla birlikte, güvensiz ve aşırı kalabalık barınaklar ile temiz su eksikliği nedeniyle sivillerin açlıkla mücadele ederken hayatlarını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu uyardı.

Açıklamada ayrıca, yakıt sorununun insani yardım dağıtımı operasyonlarını da etkilediği ve gıda yardımı da dâhil olmak üzere yardımların sekteye uğradığı belirtildi. Gazze Şeridi'nde yaşayan insanların temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri ve açlıkla mücadele edebilmeleri için acil önlemlerin alınması çağrısı yapıldı.

Siyonist Rejim Gazze'de Alıkonulan 10 Doktordan Haber Alınamıyor Siyonist Rejim Gazze'de Alıkonulan 10 Doktordan Haber Alınamıyor

(Haber Merkezi)