Ensarullah Hareketi’ne karşı önerdiği kararı onaylayan BM Güvenlik Konseyi, ABD ile Japonya’nın Kızıldeniz’deki saldırılarla ilgili olarak Yemen’deki Ensarullah Hereketi’ne karşı önerdiği kararı da onayladı. Bu kararlar, işgal rejimi ile mücadele eden Yemen halkının tepkisini çekiyor.

BM Güvenlik Konseyi, 10 Ocak Çarşamba günü yapılan toplantısında 2722 sayılı karara göre, Güvenlik Konseyi’nin 15 üyesinden 11’i kabul oyu kullandı. Oylama herhangi bir itiraz yapılmadı. Oylamada aralarında Rusya, Çin ve Cezayir’in de bulunduğu dört üye çekimser oyu kullandı. Ayrıca oylamada veto hakları bulunan Çin ve Rusya veto haklarını kullanmadı.

ABD ve Japonya’nın önerdiği karar için oylamaya geçilmeden önce Rusya’nın karar için önerdiği değişiklikler oylama alındı ancak Moskova’nın sunduğu üç değişiklik gerekli oyu alamadı ve her üç oylamada da ABD ve İngiltere kararı veto etti.

Kararda ayrıca bir Japon şirketinin denetimi altında faaliyet gösteren ve işgal rejimi şirketi tarafından işletilen Galaxy Leader kargo gemisinin de bir an önce bırakılmasını isteniyor. Bu gemi 19 Kasım’dan bu yana Ensarullah Hareketi’nin elinde bulunuyor.

Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu Rusya, bir bölgeyi ele geçirdiğini duyurdu

İşgal rejiminin 3 ayı aşkındır Gazze’de gerçekleştirdiği soykırım ve katliama sessiz kalan BM’nin, işgal rejimine giden gemilerin Kızıldeniz’den geçişine izin vermeyen Yemen hakkında aldığı karar ikiyüzlülük olarak değerlendiriliyor.

Yemen’de yaşanan krize ilişkin son gelişmeler

Yemen’de yaşanan krize ilişkin son gelişmeler şöyle:

  • 10 Ocak’ta BM Güvenlik Konseyi toplantısı yapıldığında, ABD ile Japonya’nın Kızıldeniz’deki saldırılara yönelik olarak Ensarullah Hareketi’ne destek vermek için önerdiği ikiyüzlülük kararı onaylandığı açıklandı.
  • Bu karara göre, işgal rejimi ile mücadele eden Yemen halkının haklarını korumak için Kızıldeniz’deki gemilerin geçişine izin verilmeyecek.
  • Bu karara tepki gösteren Yemen halkının liderleri, BM Güvenlik Konseyinin "işgalci siyonist rejime yardım ettiğini" iddia etti.
  • ABD Başkan Joe Biden ise bu kararı "doğru" yaptıklarını söyledi.
  • Japonya Başkan Yoshihide Suga ise bu kararı "doğru" yaptıklarını söyledi.
  • Rusya Başkan Vladimir Putin ise bu kararı "uygun" bulduklar
Kaynak: (İLKHA)