Çin'de Yeni Evlilikler 2024'ün İlk Çeyreğinde Azaldı Çin'de Yeni Evlilikler 2024'ün İlk Çeyreğinde Azaldı

İsrail'in Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Gilad Erdan'ın, İran'ın İsrail'e yönelik saldırılarını kınamak ve gereken önlemleri almak amacıyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni (BMGK) acilen toplamak için bir mektup gönderdiği bildirildi. Bu talep üzerine BMGK, ABD yerel saatiyle 16.00'da toplanacak.

Erdan, yaptığı açıklamada İran'ın saldırılarını "dünya barışına açık bir tehdit" olarak nitelendirdi ve BMGK'dan İran Devrim Muhafızları Ordusunu bir terör örgütü olarak tanıması ve gerekli adımları atması talebinde bulundu. Erdan, bu saldırıların kesin bir dille kınanması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan, BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis, taraflara itidal çağrısında bulunarak, bölgedeki durumun daha fazla kötüleşmesinden kaçınılması gerektiğini belirtti. Francis, İran'ın son hava saldırılarını, İsrail'in Şam'daki İran diplomatik misyonuna yönelik eylemlerine karşılık olarak tanımladığını ve bu durumun Orta Doğu'da zaten gergin olan ortamı daha da hassas bir hale getirdiğini söyledi.

Francis, tüm taraflara diyalog ve diplomasiye yönelmeleri çağrısında bulunarak, bölgede barış ve sükunetin sağlanmasının önemini vurguladı. Ayrıca, İran'ın "Konu bu aşamada kapanmıştır." şeklindeki ifadesine dikkat çekti ve Tahran'ın bu tutumunu sürdürmesini umduğunu dile getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı