Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen yıl terör örgütü PKK ile ilişkili oldukları iddiasıyla tutuklanan Davut D. ve Ramazan D. hakkında hazırlanan iddianameyi mahkemeye sundu. İki sanık, bombalı eylem hazırlığında olmak ve terör örgütüne kuryelik yapmakla suçlanıyor.

 Soruşturma dosyasına göre, sanıklar geçen yıl Eylül ayında Diyarbakır'ın Çınar ilçesindeki Bozçalı Mahallesi kırsalında şüpheli hareketlerde bulunurken tespit edildi. Yapılan aramalarda, toprağa gömülü PETN patlayıcı madde, A4 patlayıcı, roketatar başlığı gibi bomba yapımında kullanılan malzemeler ele geçirildi. Emniyetin Bomba İnceleme Büro Amirliği tarafından yapılan incelemede, malzemelerin çok sayıda el yapımı bomba yapımında kullanılabileceği belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye'nin Kuzeyinde 7 PKK'lıyı Etkisiz Hale Getirdi Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak ve Suriye'nin Kuzeyinde 7 PKK'lıyı Etkisiz Hale Getirdi

 İddianamede, sanık Davut D.'nin 2020 yılında Mardin kırsalında faaliyet gösteren ve sonradan etkisiz hale getirilen "Reber" kod adlı terör örgütü mensubu Teyyüp Çam ile bağlantılı olduğu iddia edildi. Ayrıca sanıkların giysilerinde ve kullanılan araçta RDX ve PETN kalıntılarına rastlandı, ele geçirilen mühimmatlarda ise Ramazan D.'nin parmak izi tespit edildi.

Yaklaşan yargılama öncesi, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi" suçlarından 15 yıl 6 aydan 31 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep ediliyor. Sanıkların faaliyetleri ve bulgular, bölgedeki terör tehdidini ve güvenlik güçlerinin kararlı mücadelesini bir kez daha gündeme getirdi.

Kaynak: AA-Anadolu Ajansı