Borsa İstanbul'da işlem gören BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,46'lık bir yükselişle başladı. Açılışta endeks, önceki kapanışa göre 41,47 puan artarak 9.113,55 puandan işlem gördü. Bankacılık ve holding endeksleri de yükseliş kaydederken, tüm sektör endeksleri pozitif bir seyir izledi.

Küresel pay piyasalarında, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ilişkin beklentilerin artmasına rağmen teknoloji hisselerinin öncülüğünde pozitif bir seyir izlendi. ABD'de devam eden bilanço sezonunda özellikle teknoloji şirketlerinin tahminlerin üzerinde gelen karlarının, ekonomide "yumuşak iniş" senaryolarını desteklediği belirtiliyor. Bu durum, risk iştahını destekleyerek piyasalarda olumlu bir hava oluşturdu.

E-İhale İle 3 Ayda rekor gelir elde edildi E-İhale İle 3 Ayda rekor gelir elde edildi

Bugün yurt içinde ve yurt dışında yoğun bir veri gündemi bulunuyor. İngiltere'de büyüme ve sanayi üretimi, ABD'de ise haftalık işsizlik maaşı başvuruları, sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri takip ediliyor. Teknik açıdan, BIST 100 endeksinde 9.200 ve 9.300 seviyelerinin direnç, 9.100 ve 9.000 seviyelerinin destek konumunda olduğu belirtiliyor.

Kaynak: AA